מסמכי רשת
קבצים
ניהול
פותח על ידי קלירמאש פתרונות בע"מ -
אודות
English
תמלול
פרטים נוספים

שם: שרלוט אולמר

מס' סימוכין: 33068

שנת לידה: 1940

ארץ מוצא: מצרים

עיר מוצא: קהיר

סיכום ראיון:

שרלוט היא בתם של יוסף, יליד רוסיה, שהגיע עם הוריו למצרים בהיותו בן שנה ושל ברטה, שנולדה במצרים למשפחה שמקורה בתורכיה וברוסיה בִּילִיג. בבית דיברו יידיש וצרפתית,

בבית-הספר שרלוט למדה אנגלית וערבית. עד גיל שש-עשרה, למדה ב-American School for Girls, בית-ספר מעורב לבנות, כך שהיו לה חברות יהודיות וחברות ערביות. משפחתה חיה 'חיים טובים' במצרים, עד פרוץ מלחמת סיני; הם גרו בשכונה מעורבת, קרובה למרכז העיר, לבתי-הקולנוע, שבהם הוקרנו סרטים אמריקניים ומערביים.

המשפחה אמנם שמרה על החגים, הלכה לבית הכנסת האשכנזי, אבל בבית לא דיברו עברית, לא דיברו על ציונות, היא לא שמעה על השואה – עד מלחמת סיני.

שרלוט זוכרת את המהומות בימי המלך פארוק (מהפכת הקצינים החופשיים ב-23.7.1952), שאילצו את המשפחה לברוח להליופוליס; שרפו אז בתי כולבו של יהודים והייתה פצצה בקולנוע "מטרו" – שממנה אחיה ואחותה ניצלו במזל.

במלחמת סיני (1956) הם שמעו הפצצות, אזעקות, הייתה האפלה, במזל לא לקחו אף אחד ממשפחתה לבית-סוהר, שלא כיהודים אחרים.

העלייה לישראל: הם הגיעו באנייה מאלכסנדריה לפיריאוס, ומשם לאתונה באפריל 1957, שם עשו את ליל הסדר, בשולחן רב משתתפים. ואז שוב לפיריאוס ומשם לחיפה, שאליה הגיעו ביום העצמאות (6.5.1957). הועברו לעזתה לפחונים, ואחר-כך לצריפון עם משק-עזר בבאר-שבע. 

 

 

 

צילום: לירון בר

 

 

 

שרלוט אולמר

מראיינ/ת -
מירי שרף
אורך הסרטון:
00:33:05
תאריך הצילום:
01/01/1
מקום:
קהיר
,
מצרים
פלייליסט (0)
00:00:00
חיפוש