מסמכי רשת
קבצים
ניהול
פותח על ידי קלירמאש פתרונות בע"מ -
אודות
English
תמלול
פרטים נוספים

שם: שרה רוזנבאום

מס' סימוכין: 33065

שנת לידה: 1948

ארץ מוצא: מצרים

עיר מוצא: אלכסנדריה

סיכום ראיון: שרה נולדה בשנת 1948 באלכסנדריה. היא הייתה בת יחידה מנישואים שניים של הוריה. לכל אחד מהם היו ילדים מנישואים ראשונים, שהיו גדולים משרה בשנים רבות.

עד שהייתה שרה בת 8 חיה המשפחה בשכונה שהיו בה הרבה יהודים, אולם אז נפטר הסבא, והם עברו לחיות בביתה של הסבתא, שהייתה בשכונה שלא היו בה יהודים.

הסבתא של שרה הייתה ידועה כ'נונה' שיודעת לרפא ברפואה אלטרנטיבית, והערבים היו באים אליה. זו הייתה מעין תעודת ביטוח של המשפחה - הקשרים והכרת הטוב של הערבים בסביבה.

שרה למדה בגן ובבית הספר שהיו במתחם בית הכנסת 'אליהו הנביא'. בבית הספר התיכון היא למדה בבית ספר פרטי וטוב (לא יהודי), והקהילה היהודית מימנה את לימודי הבנות היהודיות בו.

שרה זוכרת זהירות גדולה ביחסים עם הערבים, שהזכירו להם שהם בסדר, כי הם יהודים אבל לא ישראלים. הקשר אל ישראל היה חשאי. לאימא של שרה היו בנים בארץ, לאביה הייתה בת בארץ, והיו דודים ובני משפחה, אך אסור היה לדבר על כך.

שרה רצתה מאד לעלות ארצה, אך ההורים היו מבוגרים, ונדמה היה שזה לא יקרה. מלחמת ששת הימים יצרה מצב בלתי נסבל עבור יהודי מצריים. הגברים מגיל 16 ומעלה נאסרו ונעלמו, ורק כעבור כמה חודשים ניתן היה ליצור עימם קשר. החברים של שרה נעצרו, וגם ההורים של החברות. המעצר נמשך שלוש שנים תמימות, ובני המשפחות נשארו במצרים כדי להיות ליד יקיריהן, ולבקר מדי פעם. כשהם שוחררו, הם נשלחו ישירות לנמל, ומשם גורשו לצרפת. בני המשפחות עזבו בעקבותיהם. על הדרכונים נכתב שזו יציאה שלא על מנת לחזור, והאות יוד נכתבה באדום - "יהודי". שרה החליטה שגם היא יוצאת! עם או בלי ההורים... וכך דחפה אותם להחלטה על היציאה. בארץ חיכו להם בני המשפחה המורחבת, ושרה למדה עברית במהירות, למדה באוניברסיטה, והפכה למורה לערבית.

צילום: לירון בר

 

 

שרה רוזנבאום

מראיינ/ת -
אפרת קראוס
אורך הסרטון:
00:50:11
תאריך הצילום:
01/01/1
מקום:
אלכסנדריה
,
מצרים
פלייליסט (0)
00:00:00
חיפוש