מסמכי רשת
קבצים
ניהול
פותח על ידי קלירמאש פתרונות בע"מ -
אודות
English
תמלול
פרטים נוספים

שם: מזל כהן

מס' סימוכין: 37010

שנת לידה: 1937

ארץ מוצא: לוב

עיר מוצא: טריפולי

סיכום ראיון:

מזל נולדה בשנת 1937 בטריפולי שבלוב. הם גרו בשכונה היהודית של טריפולי - החארה זרירה. היו למזל כמה אחים גדולים. סמוך ללידתה נפטרה אחותה הגדולה בת ה 9 ממחלה, ולאם היה קשה להתאושש. מזל התינוקת לא זכתה לקשר החם הראשוני עם אימה, אך הקשר עם אביה היה מיוחד.

בגלל מלחמת העולם שפרצה, לא התחילה מזל את לימודיה בבית הספר עד שהייתה בת תשע.

כמו רבים מיהודי טריפולי, גם משפחתה ברחה מן העיר אל הכפרים בסביבה - אל עמרוס, ואל זאוויה ועוד. הם שכרו מקומות לישון בהם, חנות, או חדר פנוי, ועברו ממקום למקום.

כשחזרו סוף סוף לטריפולי לאחר המלחמה לא היה להוריה כסף לשכור דירה, וכבר היו להם שישה ילדים. הם גרו בביתו של הסבא, והחלו לחזור לשגרת החיים. מזל החלה ללמוד לראשונה בבית ספר. היה זה בית ספר יהודי ושפת הלימוד הייתה איטלקית.

כששמעו יהודי טריפולי על הקמת מדינת ישראל הייתה התרגשות גדולה. במיוחד כאשר הגיע אליהם השליח מארץ ישראל - יצחק רפאל. הרובע היהודי לבש חג, ואבא שלה יצא מגדרו מרוב שמחה. הוא היה נלהב לעלות ארצה, אך אימה דאגה מן הלא נודע שבעליה. מה שדרבן אותה לעלות היה הגעגועים לבניה. האח הגדול כבר היה בארץ, והתחתן. ושני אחים נוספים עלו עם עליית הנוער.

משפחתה של מזל הייתה מבין המשפחות הראשונות שיצאו לדרך. זה היה בשנת 1950. מותר היה להם לקחת איתם מטען ורכוש. הם הגיעו ארצה באניה 'עצמאות' ביום שישי לקראת שבת, ונשארו באוניה כל השבת. היא זוכרת ריקודים על הסיפון בליל שבת, התרגשות ושמחה גדולה. בבוקר הגיעו אליהם אנשים מן הארץ בסירות קטנות וחילקו להם תפוזים. ביום ראשון בבוקר הם ירדו מן האוניה הישר אל קשיי הקליטה. הם שהו מעט במחנה בעתלית, ואז הועברו למעברת בית ליד שנקראה גם פרדסיה. כיוון שהאחים היו כבר בנתניה ובקיבוץ בסביבת נתניה, הם ביקשו להשתכן שם, ואכן כך היה. מזל בת השלוש עשרה נכנסה מיד למעגל העבודה, ועד היום היא מצרה על כך שאיש ממעגל הקליטה לא הציע לה להמשיך ללמוד, ולא סיפר לה מהן אפשרויות הלימודים העומדות בפניה. את העברית והקריאה והכתיבה בשפה החדשה היא למדה בכוחות עצמה עם השנים, והיא אוהבת מאד את מדינת ישראל.


צילום: לירון בר

 

מזל כהן

מראיינ/ת -
אפרת קראוס
אורך הסרטון:
00:48:06
תאריך הצילום:
01/01/1
מקום:
טריפולי
,
לוב
פלייליסט (0)
00:00:00
חיפוש